Foraa!ID'niz yoksa, bir tâne edinmek için üzerime tıklamalısınız.

Metinler

Bu metne geliş yolunuzdan geri dönmek için ilgili linkler.

BU METİNLE İLGİLİ YAPABİLECEKLERİNİZ

Bu metni gündeme taşıyın...

Bu metni arkadaşınıza gönderin...

Bu metni yazıcıya gönderin...

Siz de bir metin ekleyin...

Merhaba, ben Can. Sizi çıkartamadım.
Foraa!ID:
Şifre:
Beni bu makinede hatırla
Şifremi/ID'mi unuttum...
BU METİNİN KÜNYESİ
Konuları: Enteresan  
Türü: Bilgiler
Arşive eklenme tarihi: 03.06.2001
Bugün gösterilme adedi: 9842
Toplam gösterilme adedi: 10562
Toplam gönderilme adedi: 1
Tencere Seçimi

[03.06.2001] [Bilgiler]

Her tencere tipinin kendine has mahzurları vardır. İdeal tencere, pişmekte olan yemeği mâdenle temas ettirmeyen tenceredir.

Paslanmaz çelik: İnce paslanmaz çelikten yapılan tencereler yemeğin (sulu yemekler hâriç) kolayca yanmasına sebep olur. Bu tencereler, sağlığa zararlı olmamaları için, tel veyâ benzeri maddelerle ovulmamalıdır.

Teflon tencere: Teflon ateşe dayanıklıdır, yanmaz, rutubetten etkilenmez, yemeği bozmaz. Bir mahzuru vardır; çizilmeye veyâ sıyrılmaya dayanmaz. Teflon tencerede tahta kaşık kullanmalıdır.

Alüminyum tencere: Bu madde ısıyı geçirdiğinden ve ucuz olduğundan çeşitli mutfak araçlarının yapımında kullanılır. Bu tür kapların içinde yiyecek piştiğinde veyâ yiyecek bırakıldığında çeşitli renkler meydana gelir. Bir miktar alüminyum gerekliyse de, fazlası zararlıdır. Yiyecekleri alüminyum kaplarda bırakmamalıdır.

Bakır tencere: Isıyı dağıtan bir mâdendir. Bakır tencerelerin kullanılmasında bir mahzur yoktur. Yeter ki bakırı yeşile çalmasın.

Düdüklü tencere: Bunlarda ısı 110 dereceyi bulduğundan, sebzelerin birçok özellikleri yok olur. Düdüklü tencere ancak bir yardımcı olmalı, yahut acele yemek yapmak zorunda kalınca kullanılmalıdır.

Topraktan çömlekler: Sırsız çömleklerin toprağında herhangi bir zehir bulunmadığından bâzı aşçılar bunları kullanır. Sırlı çömlekler ise pişmiş yemeğin servisinde kullanılır. Eğer içinde yemek pişecekse veyâ fırınlanacaksa, çömleğe sürülen sırın kurşunsuz olduğundan emin olmalıdır.

Ateşe dayanır cam çanaklar: Bunların mahzurları çabuk kırılması, ateşi iyi dağıtmaması, aşırı yakıt harcaması ve yiyeceğin yüzeyini iyi pişirmemesidir.

Mâden üzerine emâye kaplar: Ateşe konan tencerelerin en sağlıklısıdır. Emâyenin yüzeyi çatlaksızsa yemek sağlıklıdır. Çatlak yüzeyli emâyede, öbür mâden tencerelerde olduğu gibi, emâyenin altındaki mâden yemeğe sızabilir.

Demir döküm ve demir döküm üzerine emâye kaplar: Yemek pişirmede belki de en iyi sonuç demir döküm emâye tencerelerde alınır. Tencerenin dibi ve kendisi kalın olduğundan, emâyenin çatlaması ve yemeğin dibine tutması ihtimâli azdır.

Bu metin hoşunuza gittiyse, mutlaka aşağıdakiler de gidecektir.

Lokman Hakîm
En Hızlı Otomobil
Meyve Suyu İçen Fizikçi

- Siz de metin ekleyin.
- Bu metni arkadaşınıza gönderin

Beden Kitle İndeksi Hesapla

ANKET


YTL etiketler görülmeye başladı. Piyâsaya çıktığında

Kaosa sebep olacak

Kaos olmasa da, vatandaş alışmakta zorlanacak

Yaşlılardan başka zorlanan olmaz

Sâdece sıfırlardan kurtulacağız, herkes alışır

Çok faydaları var, bekleyin görün

| Netîce...


İktibas Metin Arşivi bir     sitesidir.
Doğal Sabun | Mekanik Tesisat